Fizyorad

Çocuklarda Konuşma Bozuklukları ve Terapisi

İşitme Kaybına Bağlı Dil ve Konuşma Sorunları
Dil ve konuşma gelişimi, doğumla başlayan ve tüm yaşam boyunca devam eden bir süreçtir. Doğumdan sonra dil-konuşma gelişiminin başlaması için çocuğun ‘işitiyor’ olması gerekir.

İlk 6 aylık süreçte bebekler çevresinde konuşulan dilde olmayan pek çok sesi ayırt edebilirken ilk yılın sonunda konuşucusu olacakları dilin seslerini ayırt edebilir şekilde konuşma diline ait tüm bilgileri beyninde depolamaktadır. Bebek işitmiyorsa işitme cihazı ve biyonik kulak takılarak yeniden işitmesi sağlanmakta ve konuşma terapisi ile yeniden konuşabilmektedir.

Kekemeliğe Bağlı Konuşma Bozuklukları: Kekemelik kişinin sözcükleri söylerken yaşadığı istemeden kontrol kaybı olarak, aşırı ve/veya anormal ses/hece tekrarları, uzatmalar ya da bu davranışlardan kaçınma olarak ortaya çıkar ve birçok değişik psikolojik stres ve olumsuz duygularla bağlantılıdır veya bunlar tarafından oluşturulmaktadır.

Konuşma Seslerinin Çıkarılamamasına (Artikülasyon) Bağlı Oluşan Konuşma Bozuklukları: Artikülasyon bozukluklarında aşağıda yer alan biçimlerde hatalar gözlenebilir:• /k/ ve /t/seslerinin yer değiştirmesi : /köpek/ yerine /töpek/ gibi,• /r/, /y/, /l/, /ç/ sesleri yerine başka sesler koyma• /k/ ve /g/ sesleri yerine /t/ ve /d/ seslerini kullanma şeklinde görülebilir.

Çocuklarda Ses Bozuklukları ve Terapisi: Halk arasında “Adem elması” diye adlandırılan yapı gırtlağın ön kısmıdır. Ses telleri adem elmasından geriye doğru uzanır. Soluk verirken ciğerlerimizden gırtlağa doğru hava akışı olur. Bu hava ses tellerimiz arasından geçer.
Bu akış sırasında ses tellerimizi kapatırsak, ses tellerimiz titreşir ve ses üretilir. Ses nodulleri ses tellerinin yüksek tonda ve aşırı kullanılmasıyla ortaya çıkar. Çocuklarda nefes egzersizleri ve sesi öne alma egzersizleri ile terapi verilmektedir.

Otizme Bağlı Konuşma Bozuklukları: Otizm, sıklıkla çevreye karşı ilgisizlik ve konuşma problemi ile ailenin dikkatini çeker. Genellikle bu dönem erken çocukluk dönemi olarak nitelenen 12-18 ay civarında fark edilir. Otizmli çocuklarda dil edinimi sürecinde bir gecikme görülür.
Kimi zaman da edinilen dil becerileri sonradan kaybolabilmektedir. Anlaşılır olmayan sözcükler, bağlama uygun olmayan ifadeler, tekrarlı anlamsız sesler, konuşma yerine çığlık atma ve ağlama gibi davranışlar bulunabilir. Otizmde dil ve konuşma terapisinin çok önemli bir yeri vardır. İletişim becerileri genişletilir ve becerilerin günlük hayatta kullanımına yönelik etkinlikler desteklenir.

Dudak ve Damak Yarıklarında Konuşma Terapisi: Damak yarıklığı; dudak, sert damak, yumuşak damak, diş, burun gibi yapıların birinin ya da birden fazlasının yapısal olarak bozuk olmasına ve bu sebeplerden dolayı konuşma bozukluğu olan hastalarda konuşmayı tekrar kazandırmak için konuşma terapisi gerekmektedir.

Disleksi​​​​​​​: Herhangi bir zihinsel sorunu, duyma ve görme engeli olmayan bir öğrenci okuma yazmada zorluk çekiyorsa ilk akla gelmesi gereken sorun Disleksi olmalıdır. Aileler, öğrenme güçlüğü çeken çocuklarına karşı zorlayıcı davranmamalı, yardım ederken sinirlenmemeli, çocuğun anlayamadığı konuları gerekirse defalarca tekrar etmelidirler. Bu çocukların istemedikleri için okumadıklarına inanmak en büyük yanlıştır.
Onlar okuyamadıkları için okumak istememektedirler. Böyle bir davranış, sorunu daha da büyütür. Çocuk aile ile iletişimi keser ve kaygı düzeyi yükselir. Bu nedenle anne babalar yeterli sabır ve öğretme becerisine sahip değilse mutlaka uzman yardımı almalıdır. Unutulmamalı ki disleksik çocukların akıcı ve doğru okumaları uzun süreli okuma eğitimi ile mümkündür.​​​​​​​

Dil ve Konuşma Sorunları ve Terapisi

  • Sırakapılar Mah. 491 Sokak No: 23 DENİZLİ
  • +90 258 264 03 04
  • info@fizyorad.com