Özel Fizyorad Cerrahi Tıp Merkezi

EMG (Elektromiyografi )

EMG Çekimi Nedir ?
EMG yani elektromiyografi sinir sistemi ve kas hastalıklarının tanısını koymak için kullanılan ve özel bir cihaz yardımı ile gerçekleştirilen bir tanı yöntemidir. EMG testinin tarihi neredeyse 100 yıl öncesine dayanmaktadır. Son 40 yılda , eskiden yapılan basit sinir ve kas ölçümlerine modern tıbbın gelişimine paralel olarak , çok sayıda yeni test eklenmiştir.

EMG Nasıl Yapılır ?
EMG temel olarak iki ana incelemeden oluşur. Sinir iletim incelemeleri ve iğne EMG si. Bu testlerde kendi aralarında farklı testleri içerir. EMG çekimini yapan doktor hangi hastaya hangi testlerin yapılacağına karar verir. İğneli test her hastaya uygulanmamaktadır. Sinir iletimleri incelemesi düşük  voltajlı ve çok kısa süreli elektriksel uyarımlarla gerçekleştirilir. Temel olarak sinirdeki elektrik akım hızını ölçme işlemlerinin tamamına denir. Bu sayede hareket ve duyu sinirlerinin elektrik akım hızını ölçme işlemlerinin tamamına denir. Bu sayede hareket ve duyu sinirlerinin işlevleri test edilir.İğne EMG’si kasların ince bir iğne elektrod batırılmak suretiyle incelediği hem kasın kendisi hem de o kası çalıştıran sinir yapıları hakkında bilgi veren bir testtir.

EMG Çekimini Hangi Doktorlar Yapabilir ?
EMG çekimleri  klinik nörofizyoloj ya da bu alanda eğitim almış nörolog tarafından gerçekleştirilebilir. EMG  cihazı ile yapılan çok fazla sayıda test mevcuttur. Klinik nörofizyoloji , nörolojik hastalıkların tanısında kullanılan nörofizyolojik incelemelerin tümü ile ilgili bir nöroloji üst uzmanlık alanıdır.

EMG Testini Hangi Doktorlar İster ?
EMG istemi sıklıkla fizik tedavi, nöroloji ve beyin cerrahi uzmanları tarafından yapılır. Bununla beraber diğer uzmanlarda ( Çocuk, Ortopedi , Plastik Cerrahi, Genel Cerrahi, KBB , Endokrinoloji, Romatoloji, İç Hastalıkları gibi) EMG testi isteyebilir.

EMG Tanıya Nasıl Yardımcı Olur ?
EMG bir çok sinir ve kas hastalığında tanı koydurucudur. Bazen ise tanıyı doğrulamak yada desteklemek için kullanılır.

EMG Hangi Hastalıkların Tanısını Koymak İçin İstenir ?
EMG testi bel ve boyun fıtıklarında, kas hastalıkları (myopati, muskuler distrofiler) , sinir hastalıkları , sinir sıkışmaları, sinir kesilmeleri, siyatik sinir zedelenmelerinde, sinir kas geçişi hastalıkları, omurilik hastalıklarında, yüz felci ve diğer bazı sinir felçleri, sebebi bilinmeyen kas güçsüzlüklerinde , el ayak uyuşmalarında, diyabette ortaya çıkan sinir hasarında sıklıkla EMG testi istenir. Kanser , karaciğer , böbrek, endokrin hastalıklar gibi sinir tellerini etkileyen hastalıkların seyri sırasında istenir.


EMG Testi İle Tanısı Konabilen Hastalıklar
Polinöropatiler (çoklu sinir ucu iltahapları, Gullian Barre ve polinöropatiler) Karpal tünel sendromu (bilekte sinir sıkışması)
Ulnar oluk sendromu (dirsekte sinir sıkışması)
Bel ve boyun fıtıklarına bağlı kök basıları
Sinir sıkışmaları (tuzak nöropatileri) Doğum sırasında bebeklerde ortaya çıkan sinir zedelenmeleri
Sinirlerin yaralanma, ezilme ve kopmaları
Şeker hastalığına bağlı sinir tutulumları (polinöropatiler)
Motor nöron hastalıkları ( ön boynuz hastalığı, amyotrofik lateral skleroz)
Doğuştan ve sonradan olan kas hastalıkları ( Myopatiler, Muskuler distrofiler)
Boyunda sinir sıkışmaları (torasik çıkış) sendromları
Beyin Omurilik hastalıkları ( Multipl skleroz vb) (Uyandırılmış potansiyeller SEP,VEP,BAEP kullanılır)

EMG Çekimi Ne Kadar Zaman Alır ?
EMG dinamik bir testtir. Doktor durumuna göre tetkiki uzatabilir ve ek incelemeler yapabilir. Bu nedenle hastalığa bağlı olarak 10 dakika ile 1 saat arasında sürebilir. Basit bir sinir sıkışması 5-10 dakikada biterken motor nöron hastalığında tetkik 1 saate kadar uzayabilir.

EMG Çekimi Can Yakıcı Bir Test Midir ?
Bu konuda EMG’yi çeken doktorun tecrübesi son derece önemlidir. Tecrübeli bir uzamasının elinde EMG acımasız bir test iken aksi durumunda test hasta için can sıkıcı olabilir. Elektrik akımı ile yapılan test çocuklarda bile rahatça yapılabilmektedir. İğneli kısım, her hastaya gerekmese de dikkatli yapıldığı sürece hasta için zor bir test değildir. Ancak belli kaslara EMG iğnesi ile girilmesi zorunluluğu, bir miktar acıya yol açabilir.

Bizi Arayın
Yol Tarifi
X
Bize yazın, çevrimiçiyiz!
WhasApp Destek Hattı