Fizik Tedavi

Ürün Kategorileri

DOÇ. DR. AHMET BOYACI

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı
Mezun Olduğu Fakülte
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi
Tıpta Uzmanlık
Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi

UZM. DR. HURİYE YÜKSEL

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı
Mezun Olduğu Fakülte
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi
Tıpta Uzmanlık
Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi

DR. ŞERİFE YOLDAŞ ASLAN

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı
Mezun Olduğu Fakülte
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (İngilizce)
Tıpta Uzmanlık
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi

Özel Fizyorad Cerrahi Tıp Merkezi

Fizik Tedavi

Fizyoterapi nedir?

Fizyoterapi, bireylerin yaşam süreleri boyunca maksimum hareket kabiliyetlerini korumak, geliştirmek ve yenilemekten sorumlu sağlık bilim alanı olarak tanımlanmaktadır. İnsanların kuvvet, hareket ve genel iyilik hallerinin korunması, maksimum hale getirilmesi ya da yenilenmesinde yardımcı olan bir sağlık bilimidir. Fizyoterapi ve fiziksel terapi aynı anlama gelen kelimelerdir. Fiziksel yöntemler kullanılarak hareket kabiliyetini iyileştirmek, düzeltmek amaçlanmaktadır.

Rehabilitasyon: Fizyolojik veya anatomik yetersizliği ve çevreye uyumsuzluğu olan kişinin, isteklerine ve yaşam planlarına uygun olarak fiziksel, ruhsal, toplumsal, mesleki, özel uğraşı ve eğitsel potansiyelini en üst düzeye çıkarmaktır.

Fizik tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlık alanı, hastanın fonksiyonunuveperformansını etkileyen durumların tedavi ve bakımlarını üstlenir. İlaçlar, fiziksel modaliteler ve egzersizlerin kombine kullanımı ile fonksiyonların iyileşmesini sağlar. Fonksiyonları hasar öncesi düzeye tam restore edemediği durumlarda ise yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için uğraşır.Fizik tedavi uzmanlarının, hastanın muayene ve fonksiyonel durumuna göre hazırladığı fizik tedavi programı fizyoterapistler tarafından gerçekleştirilmektedir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonun Uygulandığı Alanlar

Fizik tedavi uygulamaları; yüzeyel ısı (hotpack,parafin, infraruj), derin ısı (ultrason,kısa dalga diatermi), elektrik akımı uygulamaları (TENS, diadinamik ve interferens gibi alçak ve orta frekanslı elektrik akımları, nöro-müsküler elektriksel stimülasyon), lazer, mekanik uygulamalar (egzersiz, manuel terapi, masaj, pnömotik kompresyon, manuel lenfatik drenaj)
 • Nörolojik hastalıkların rehabilitasyonu (inme, travmatik beyin yaralanması, omurilik yaralanması, multiple skleroz, Parkinson hastalığı, periferik sinir yaralanmaları)
 • Kas hastalıkları rehabilitasyonu (miyopati)
 • Ortopedik rehabilitasyon (Kırık rehabilitasyonu, protez rehabilitasyonu, skolyoz, ampute rehabilitasyonu, el rehabilitasyonu,)
 • Pediatrik rehabilitasyon (Serebralpalsi rehabilitasyonu, nöral tüp defektleri rehabilitasyonu)
 • Romatizmal hastalıkların rehabilitasyonu (Romatoidatrit, ankilozanspondilit, osteoartrit)
 • Bölgesel ağrılar (Boyun ağrıları, bel ağrıları, miyofasiyal ağrı, üst ve alt ekstremite ağrıları, bel, boyun fıtığı, kireçlenme)
 • Kanser rehabilitasyonu, Lenfödem rehabilitasyonu
 • Geriatrikrehabilitasyon
 • Obeziterehabilitasyonu
 • Pulmoner (akciğer) ve kardiyak rehabilitasyon,
 • Gebelik rehabilitasyonu

 

Fizyoterapinin olumlu ve olumsuz etkileri?

Fiziksel tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları sayesinde, var olan hastalıkların düzeltilmesine fayda sağlanabilir. Kullanılan uygulamaların faydaları arasında;
 • İlaç tedavisine duyulan ihtiyacı azaltır
 • Bazı durumlarda ameliyata gerek kalmaması
 • hareket kısıtlılığının artırılması
 • kas gücünün artırılması
 • ağrı kesici etkinlik
 • felç veya felç sonrası iyileşme
 • düşme riskini önleme
 • geliştirilmiş denge 
 • İyileşme sürecini hızlandırmak
 • İltihaplanma ve ödemin azalması
Fizik tedavi doğru yapıldığı takdirde zararsız bir tedavidir. Burada önemli olan hastanın öncelikle fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimlerince muayene edilerek hastaya doğru teşhis konulması ve doğru fizik tedavi yapılmasıdır. Örneğin sırtım ağrıyor diyen bir hastada detaylı bir inceleme yapmadan kas ağrısıdır deyip fizik tedavi uygularsanız ve ağrının gerçek sebebi omurgayı tutan bir kanserse yada bir iltahapsa fizik tedavinin bazı uygulamaları (ultrason gibi derin dokuları ısıtan ve kan akımını artıran tedaviler) hastaya iyi gelmeyecektir.
 

Fizik tedavi bireylerin yaşam süreleri boyunca maksimum hareket kabiliyetlerini korumak, geliştirmek ve yenilemekten sorumlu sağlık bilim alanı olarak tanımlanmaktadır. Amaç fiziksel yöntemler kullanılarak hareket kabiliyetini iyileştirmek ve düzeltmektir.

Fizyolojik ve anatomik bozuklukları kısmen veya tamamen gidererek bireylerin fiziksel bağımsızlık kazanmasını amaçlayan bir tedavi yöntemidir.

Fizyoterapi; kas iskelet sistemi rahatsızlıklarında fizik tedavi cihazları, egzersiz ve masaj tedavilerinin de eşlik ettiği bir tedavi biçimidir. Amaç bel ve boyun fıtığı gibi omurga rahatsızlıkları, diz ve omuz eklem kireçlenmeleri, menüsküs yırtıkları, kas zedelenmeleri gibi eklem rahatsızlıklarında hastalıklı bölgeyi tedavi ederek kişinin ağrılarını geçirmek ve günlük yaşam aktivitelerinde bağımsız olmasını sağlamaktır.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimi tarafından muayene edilen ve fizik tedavi programı belirlenen hastalara fizyoterapistler tarafından uygulanır.

Fizyoterapi kas iskelet sistemi rahatsızlıkları, nörolojik hastalıklar ve ramotolojik hastalıklar gibi pek çok soruna odaklanan bir bilim dalıdır ve farklı hastalıklarda farklı yöntemlerin uygulanması gerekebilir. Bu nedenle uygulanacak yöntemin hastanın rahatsızlığına göre belirlenmesi önemlidir. En sık başvurulan fizik tedavi uygulamaları ise şunlardır:

-Termoterapi (termal paket, parafin, sıcak su , derin ısıtıcılar)
-Elektroterapi
-Manuel terapi-masaj uygulamaları
-Soğuk uygulamalar
-Egzersiz

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 • Sıkça Sorulan Sorular
  Ortopedik Fizyoterapi

  Fizyoterapide Tedavi Süresi Ne Kadardır?

  Hastalığın tanısına ve şiddetine göre değişmekle birlikte 15 ile 30 seans arasındadır.

  Fizyoterapinin

  Detaylı Bilgi
 • Sıkça Sorulan Sorular
  Nörolojik Fizyoterapi
  Nörolojik Hastalıklarda Erken Rehabilitasyon
  Nörolojik hastalıkların büyük bir kısmı hastalığın doğal gidişatı içerisin
  Detaylı Bilgi
 • Sıkça Sorulan Sorular
  Romatoloji
  Detaylı Bilgi
 • Bizi Arayın
  Yol Tarifi
  X
  Bize yazın, çevrimiçiyiz!
  WhasApp Destek Hattı