Özel Fizyorad Fizik Tedavi Tıp Merkezi
  • Telefon : +90 258 264 03 04
  • E-Mail : info@fizyorad.com
Özel Fizyorad Fizik Tedavi Tıp Merkezi
ANLAŞMALIYIZ...

Baş Dönmesi (Vertigo)

Ürün Kategorileri

Özel Fizyorad Fizik Tedavi Tıp Merkezi

Baş Dönmesi (Vertigo)

Tedavi için ön şart, doğru tanıdır. Herşey, başdönmesi yapabilir. Bu nedenle ilk iş, “nedenin” ortaya konmasıdır. Halbuki başdönmelerinin nedeni, çoğu zaman, “mevsimsel iyi huylu başdönmesi” ya da yanlış ilaç kullanımına bağlı “tansiyon düşüklükleri” gibi basit sorunlardır.  Nadiren ciddi sistemik ya da sinir sistemi sorunlarının habercisi olabilir. Tanı konduktan sonra genelde tedavi kolaydır.

Kas hastalıkları arasında en sık görülen otoimmün hastalık Myastenia Graves, en yaygın rastlanan genetik geçişli hastalık ise Duchenne Müsküler Distrofi'dir. Bu hastalıklarda sinir-kas iletiminde bozukluklar olduğu için kaslarda incelme, kas kütlesinde azalma ve kas kasılmasında bozukluk görülür. Myastenia Graves en sıklıkla göz kaslarını tutar. Göz kapağında düşme, göz kaslarında zayıflığa bağlı görme bozuklukları ve çift görme, çiğneme ve yutma güçlüğü ve ileri dönemlerde de kol ve bacak kaslarında zayıflamalar izlenir. Bu hastalıkların da tanı ve tedavisi nöroloji bölümü tarafından yapılır.

Bu hastalıkların yanı sıra vertigo (baş dönmesi), yüz felci, yüz ağrıları, diyabete bağlı sinir hasarı (diyabetik polinöropati) gibi hastalıkların teşhis ve tedavileri de nöroloji bölümü tarafından gerçekleştirilir.