Çocuk Ortopedisi ve Travmatolojisi

Ürün Kategorileri

Özel Fizyorad Cerrahi Tıp Merkezi

Çocuk Ortopedisi ve Travmatolojisi

Çocuk ortopedisi ve travmatolojisi, çocuklarda (yenidoğan döneminden ergenlik çağına kadar) görülen ortopedik yaralanmalar, hastalıklar ve bozukluklarla ilgilenen tıbbi uzmanlık dalıdır. Bu alanda çalışan doktorlar, çocukların kemik, kas, eklemler ve bağları ile ilgili problemleri tanılamak ve tedavi etmek konusunda uzmanlaşmışlardır.

Çocuklarda ortopedik sorunlar, yetişkinlerdeki sorunlardan farklılık gösterebilir. Çünkü çocukların iskelet sistemi hala büyüme ve gelişme aşamasındadır. Bu nedenle, doğumdan itibaren ergenlik dönemine kadar, kemik ve eklem yapısı hızla değişir ve büyür. Çocuk ortopedisi ve travmatolojisi uzmanları, çocukların iskelet sistemi gelişimini anlayarak ve özel tedavi yöntemleri uygulayarak bu süreçte ortaya çıkan sorunlarla ilgilenir.

Çocuk ortopedisi ve travmatolojisi uzmanları, şu tür durumlarla ilgilenir:

  1. Doğuştan Gelen Ortopedik Sorunlar: Doğuştan gelen omurga eğriliği (skolyoz), kalça çıkığı (displazi), çekiç parmak, kavisli ayak (pes planovalgus) gibi yapısal anormallikler.
  2. Çocuklarda Kırıklar ve Yaralanmalar: Çocukların aktif ve hareketli doğası nedeniyle kırık ve yaralanmalar sık görülebilir. Çocuk ortopedisi uzmanları, bu durumların tedavisinde özel yaklaşımlar kullanır.
  3. Büyüme Ağrıları: Çocuklarda büyüme döneminde kaslar ve kemikler arasında farklı büyüme hızları nedeniyle ortaya çıkan ağrılar.
  4. Enfeksiyonlar ve İltihaplanmalar: Kemik ve eklem bölgelerinde gelişebilecek enfeksiyonlar veya iltihaplanmaların tedavisi.
  5. Nöromüsküler Sorunlar: Kas güçsüzlüğü ve koordinasyon bozuklukları gibi sinir-müsküler kaynaklı sorunlar.
  6. Eklem Problemleri: Eklem kıkırdağı yırtılmaları, çocukluk döneminde görülen romatoid artrit gibi durumlar.
Çocuk ortopedisi ve travmatolojisi uzmanları, çocukların büyüme ve gelişme süreçlerini dikkate alarak, hastalıkları ve yaralanmaları tedavi etmek için cerrahi veya cerrahi olmayan yöntemleri kullanırlar. Tedavide, çocuğun yaşına, büyüme durumuna, rahatsızlığın ciddiyetine ve diğer faktörlere göre kişiselleştirilmiş yaklaşımlar benimserler.
Çocuk ortopedisi ve travmatolojisi uzmanları, çocukların sağlıklı bir şekilde büyümelerine ve gelişmelerine yardımcı olmak için önemli bir rol oynarlar ve genellikle multidisipliner bir yaklaşım benimserler.

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizi Arayın
Yol Tarifi
X
Bize yazın, çevrimiçiyiz!
WhasApp Destek Hattı