Donuk Omuz Sendromu Rehabilitasyonu

Ürün Kategorileri

Özel Fizyorad Cerrahi Tıp Merkezi

Donuk Omuz Sendromu Rehabilitasyonu

Omuzun tüm yönlerde ağrılı hareket kısıtlılığının bulunduğu nedeni belli olmayan bir durumdur. Kas yırtıkları, tendinit gibi hastalıkların komplikasyonu olabilmesine rağmen her hangi bir neden olmadan da gelişebilir. Bunun dışında akciğer hastalığı, koroner kalp hastalığı, şeker hastalığı ve boyun fıtığı, kireçlenmesi gibi hastalıklara bağlı olarak da gelişebilir. En yaygın oranda kolun uzamış hareketsizliği (omuz askısı, alçı) ile ortaya çıkar.

En sık 40-60 yaşları arasında ve kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Hasta karakteristik olarak ağrılı ve tutuk omuzdan yakınır, ağrı nedeniyle uyuyamaz.

En iyi tedavi hastalığın oluşmasını engellemektir. Tanı konulduğunda ilk yapılması gereken ağrının kontrolüdür. Fizik tedavi uygulamaları ve germe egzersizleri tedavinin en önemli bölümünü oluşturur. Eklem içi kortizon enjeksiyonu, supraskapular sinir bloğu, nöralterapi, lokal enjeksiyonla kapsülerdistansiyon, anestezi altında manüplasyon uygulanabilir. Tüm bu yöntemlere rağmen kısıtlılık düzelmezse cerrahi düşünülmelidir.
 

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizi Arayın
Yol Tarifi
X
Bize yazın, çevrimiçiyiz!
WhasApp Destek Hattı