Özel Fizyorad Fizik Tedavi Tıp Merkezi
  • Telefon : +90 258 264 03 04
  • E-Mail : info@fizyorad.com
Özel Fizyorad Fizik Tedavi Tıp Merkezi
ANLAŞMALIYIZ...

Eklem Kireçlenmesi

Ürün Kategorileri

Özel Fizyorad Fizik Tedavi Tıp Merkezi

Eklem Kireçlenmesi

Eklem dokularının yıkım ve tamir işlemleri arasındaki dengenin bozulması ile kıkırdakta hasar, kıkırdağın altındaki kemik dokuda değişiklikler, kemik çıkıntıları ve eklem kapsülünde iltihaplanma olmasına kireçlenme denir. Temel olarak etkilenen doku eklem kıkırdağı olduğu kabul edilir ve yaşlılığa bağlı yıpranma olarak değerlendirilir.

Kireçlenmede yakınmalar sinsi başlangıçlı ve hafif bir eklem ağrısı şeklindedir. Ağrı hareketle ortaya çıkar. Ağrıya, tutukluk ve eklem hareket kısıtlılığı eşlik edebilir. İleri evre kireçlenmede eklemin şeklinin bozulması, eklem hareketi sırasında ses çıkması ve şiddetli ağrı gibi şikayetler olabilir.

Kireçlenme tedavisinde iki hedef mevcuttur.
1) Ağrı ve fonksiyonel kısıtlılığı tedavi etmek
2) Kıkırdak hasarındaki ilerlemeyi yavaşlatmak.

Tedavide eğitim verilmeli, zorlayıcı aktivitelerden kaçınma, kilo verme, uygun ayakkabı, tabanlık kullanımı önerilmelidir. Egzersiz ve fizik tedavi uygulamaları ilaç dışı tedavi yöntemleri olarak başlanmalıdır.

Ağrıya yönelik olarak kısa süreli analjezik, antiromatizmal ilaçlar önerilebilir. Kıkırdak hasarındaki ilerlemeyi yavaşlatmak amaçlı olarak eklem içi ozon, hyaluronik asit ve PRP enjeksiyonu uygulanabilir.  Glukozamin, kondroitin ve kollajen içeren preparatlar kullanılabilir.