Menisküs Yırtılması

Ürün Kategorileri

Özel Fizyorad Cerrahi Tıp Merkezi

Menisküs Yırtılması

Diz ekleminde, diğer eklemlerden farklı olarak iç ve dış taraflarda birer tane yarım ay biçiminde ilave birer kıkırdak daha bulunur. Menisküs adı verilen bu kıkırdakların görevi, diz ekleminin hareketleri kolaylaştırmak, eklemin kayganlığını artırmaktır.

Eklem kıkırdağının aşınmasında olduğu gibi dizlerini çok kullananlarda veya sporcularda ters bir hareket sırasında menisküs kıkırdağında yırtık ortaya çıkabilir.

Belirtileri
Batıcı tarzda şiddetli ağrı
Eklem şişliği
Eklemde şişlik
Dizde takılma ve kilitlenme
Dizde hareket kısıtlılığı

Tedavisi
Kesin tanı için ayrıntılı bir muayeneden sonra MR çekilebilir ve yırtığın derecesi belirlenir. Küçük yırtıklarda ameliyat gereksizdir.
Fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri hastanın rahatlamasına yardımcı olur. Elektroterapi uygulamaları ve özel egzersiz programlarıyla diz çevresindeki kaslar güçlendirilir, dizin tekrar zorlanmamasına özen gösterilir.
Bu tedavilere rağmen şikayetleri geçmeyen hastalarda ise cerrahi yöntemlere başvurulur. Ameliyattan sonra mutlaka kapsamlı bir rehabilitasyon programının uygulanması gerekir; aksi takdirde bir süre sonra eklem kireçlenmesi nedeniyle yakınmalar tekrar ortaya çıkabilir.
 

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizi Arayın
Yol Tarifi
X
Bize yazın, çevrimiçiyiz!
WhasApp Destek Hattı