Skolyoz Tanı ve Tedavisi

Ürün Kategorileri

Özel Fizyorad Cerrahi Tıp Merkezi

Skolyoz Tanı ve Tedavisi

Omurganın en sık rastlanılan çocukluk çağı deformitesi olan skolyoz;
Sıklıkla 9-14 yaş arasında ortaya çıkar,
Daha küçük çocuklarda hatta bebeklerde de skolyoz görülebilir,
Skolyoz kızlarda daha ilerleyicidir.
Hastalığın seyrini belirleyen faktörler;
Cinsiyet,
Gelişim evresi,
Eğriliğin açısı ve
Eğriliğin tipidir.
Erken tanı konulan skolyozda düzenli ve uygun fizik tedavi uygulamaları ile birlikte yapılan doğru korse tedavisi başarılı sonuçlar verir.

Skolyoz vücut kozmetik görünümünü olumsuz etkiler ve çocuklarda psikolojik sorunlara neden olur. İlerlemiş ve yüksek açılı skolyozda ağrı, solunum sıkıntısı ve egzersiz kapasitesinde zorlanma ve yürüyüş bozuklukları oluşabilir.

Skolyozda tanı çocuğun uzman hekim tarafından muayenesi ile genellikle kolaylıkla teşhis edilir. Fakat skolyozun yeri ve açısını tespit etmek için omurga filmlerine başvurulur. Nadiren skolyoza başka hastalıklar da neden olabileceğinden MR ve tomografi gibi bazen ileri tetkik yöntemlerine de başvurulur. Skolyozun kontrolü sırasında sıklıkla radyolojik incelemeler devam ettirilir.

Skolyoz, sıklıkla çocukların ergenlik döneminde artma eğilimindedir. Bu nedenle aileler çocuklarının omurgalarını kontrol etmelidir. Çocuğun sırtına arkadan bakıldığında omuzlardan birinde yükseklik, kalçanın bir tarafa kayması bel kol arasındaki mesafede farklılık varsa skolyozdan şüphe edilir. Çocuk öne eğildiğinde sırt veya belde bir çıkıntı (hump) görülürse skolyoz düşünülür. Çocuklar, sık aralıklarla gelişme döneminde takip edilmeli ve şüphe durumunda hemen hekime başvurulmalıdır.

Skolyoz erken tanındığında, korse ve egzersiz tedavileri ile kontrol altına alınır ve açının ilerlemesi engellenir, çocuğun vücut kozmetiği düzelir. Başarılı tedavi için altın kural; erken tanı, esnek vücut yapısı, eğriliğe uygun doğru ve etkili korse yapılması ve korsenin hekimin belirlediği süre kullanılmasıdır. Skolyoz üç boyutlu egzersizleri olarak bilinen Schroth egzersizlerinin düzenli yapılması ise başarıyı arttırır.

Skolyoz tedavisinde başarı uzman kadro ve uzman ekip çalışması ile gerçekleşir.

Skolyozun cerrahi dışı tedavisinde hekim, fizyoterapist ve ortez teknisyenleri birlikte ekip çalışması ile başarılı sonuçlar oluşturur.

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizi Arayın
Yol Tarifi
X
Bize yazın, çevrimiçiyiz!
WhasApp Destek Hattı