Bebeklerde Ultrason

Ürün Kategorileri

Özel Fizyorad Cerrahi Tıp Merkezi

Bebeklerde Ultrason

Yenidoğan detaylı ultrasonu (1. ay)
 
Yenidoğan dönemi, bebeğin ilk iki aylık dönemine verilen isimdir. Bu dönemin tam ortasına gelen birinci ayda, yenidoğan detaylı ultrasonografi incelemesi yapılmaya başlanmıştır.

Yapılan incelemeler;
Tüm Batın Ultrasonografisi: Karaciğer, böbrekler, pankreas, dalak, safra kesesi, sindirim sistemi ve mesanenin ultrasonografik olarak görüntülenmesi.

Transfontanel Kranial Ultrason: Bebeğin ön fontanelinden (bıngıldak) özel pediatri probu ile bebeğin beyin oluşumu, beyin yapılarının görünümü ve gerekirse ölçümlerinin elde edilmesi.

Kalça Ultrasonu:  Gelişimsel kalça displazisi (Kalça çıkığı) için tarama amaçlı yapılan inceleme ile her iki kalçada kalça çıkığı olup olmadığı araştırılmaktadır.

Tiroid Ultrasonu: Tiroid bezinin boyutu ve sonografik görünümü değerlendirilmektedir. Ender de olsa doğumsal tiroid bezi yokluğu, az çalışması gibi rahatsızlıklar araştırılır.

Sakral-Spinal Ultrason: Yenidoğan bebeğin omurgası, beli, omuriliği ve kuyruk sokumu ultrasonografi ile incelenir ve olası anormallikler aranır.

Erkek bebeklerde skrotal ultrason: Yumurtalıkların yeri değerlendirilerek inmemiş testis olup olmadığına bakılır.​​​​​​​

Bebeklerde Kalça USG
Kalça USG ülkemizde doğum sonrası 1-6 ay arasında bu konuda deneyimli radyologlar tarafından yapılmaktadır. İşlem ağrısızdır, radyasyon içermemesi sebebiyle de tercih nedenidir.

Bebeklere yapılan kalça ultrasonu, son yıllarda Sağlık Bakanlığı tarafından da tarama yöntemi olarak kullanılmaya başlanmıştır.İlk aylarda tespit edildiğinde tedavisi çok basit olan kalça çıkığının aylar ilerledikçe tedavisi zorlaşır.

İşlem ağrısızdır, radyasyon içermemesi sebebiyle de güvenilir tercih nedenidir.

Gelişimsel Kalça Displazisi nedenleri

  • Bebek kız çocuğu ve/veya ilk çocuk ise,
  • Ailede Gelişimsel Kalça Displazisi olayları yaşandıysa,
  • Sezaryenle doğum sırasında ve ters doğumlarda,
  • Doğum kilosu fazla ise, vs

Detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizi Arayın
Yol Tarifi
X
Bize yazın, çevrimiçiyiz!
WhasApp Destek Hattı