Fizyorad

FİBROMİYALJİYE  FONKSİYONEL TIP YAKLAŞIMI

Fibromiyalji 50 kişiden birini etkileyen, kronik ağrı, özellikle kas ağrısı, yorgunluk, uyku bozuklukları, beyin bulanıklığı veya zihinsel bozulma, depresyon ve vücutta hassas noktalar şeklinde kendini gösteren bir hastalık. Beklenen şekilde, konvansiyonel tıp belirtileri ağrı kesici ilaçlar ve antidepresanlarla idare etmeye odaklanır.
Öte yandan fonksiyonel tıp diğer kronik hastalıklarda olduğu gibi fibromiyaljinin de altında yatan nedenleri bulmaya ve onları gidererek hastayı sağlığına kavuşturmaya yönelir. Bir fonksiyonel tıp doktoru olarak pek çok kişinin fibromiyaljiden iyileşmesine yardım ettim. Aşağıda kendi uygulamalarımdan gördüğüm kadarıyla fibromiyaljinin altında yatan 10 nedeni sıraladım:

1- Glutenintoleransı
Gluten 55'den fazla hastalıkla bağlantılıdır ve glutenintoleransının çoğu belirtisi sindirimle ilgili değil, ağrı, zihinsel bozukluk, uyku sorunları, davranış problemleri, yorgunluk ve depresyon gibi nörolojiktir.

2- Kandida çoğalması
Kandida bağırsaklarımızda az miktarda bulunan bir mantar türüdür. Aşırı ürerse bağırsak duvarından kan dolaşımına geçerek vücuda toksik yan ürünler salınmasına neden olur. Bu da çeşitli istenmeyen belirtiler ve fibromiyaljiye yol açar.

3- Tiroid
Toplumun yarısından fazlasında kendileri farkında olmasa bile tiroid problemleri var, bunların % 90'ında hipotiroidi var. Doktorunuzun 6 farklı kan değerine bakarak bunların referans aralığında değil optimal değerlerde olmasına, değilse düzeltilmesine özen göstermesi gerekir.

4- Vitamin eksiklikleri
Fibromiyalji teşhisi alan hastalarda en sık rastlanan eksiklikler magnezyum, D vitamini ve B12 vitamini eksikliğidir. Bazı hastaların sadece magnezyum takviyesiyle iyileştiklerine tanık oldum.

5- İnce bağırsakta bakteri fazlalaşması (SIBO) ve geçirgen bağırsak
Antibiyotik kullanımı veya şeker içeren beslenme nedeniyle bağırsak bakterilerinin dengesi bozularak besin emiliminde bozukluklara neden olur. Ayrıca gluten de SIBO ve geçirgen bağırsağa neden olur. Geçirgen bağırsak ve SIBO da gluten ve diğer gıda intoleranslarına neden olur. Bir kısır döngü söz konusudur. O nedenle fibromiyaljisi veya başka bir otoimmün hastalığı olanlarda önce bağırsakların iyileştirilmesi sağlanmalı.

6- Adrenal yorgunluk
Kronik ağrı adrenal bezler (böbrek üstü bezleri) üzerinde bir stres meydana getirir. Bazen bunun kökeninde bir gıda intoleransı, kandida, cıva toksisitesi, vitamin eksiklikleri veya miko toksinler yatabilir. Kökende yatan esas nedeni bulup ortadan kaldırana kadar bazı bitkilerle adrenal yorgunluğu gidermeye çalışırım.

7- Miko toksinler
Miko toksinler toksik küfler tarafından üretilen çok toksik maddelerdir. Toplumun % 25'inde bu miko toksinlerin etkilerine çok açık olma durumunu yaratan genler bulunur. Konvansiyonel küf testleri miko toksinlere bakmaz. Ben kliniğimde miko toksinleri gösteren bir idrar testi kullanıyorum.

8- Cıva toksisitesi
Cıva vücudumuz için çok toksiktir, o nedenle ben tüm hastalarıma biyolojik bir diş hekimince tüm amalgam dolgularının çıkarılmasını öneririm. Fibromiyalji, kronik hastalıklar, kronik yorgunluk, otoimmün hastalıklar, nörolojik hastalıklar ve kanserin altında yatan neden cıva zehirlenmesi olabilir.

9-Glutatyon eksikliği
Glutatyon vücudun detoks sisteminin en önemli parçası olan bir molekül. Toksik yük çok fazlalaşmazsa glutatyon vücutta yeniden kullanılır. Glutatyonun üretilmesi veya yeniden kullanılması için GSTM1 ve GSTP1 enzimleri gereklidir. Hastalarımda glutatyon takviyesi veya alfa lipoik asit gibi glutatyon öncülerinin işe yaradığına tanık oldum.
Yukarıdaki listeden de görebileceğiniz gibi sıralanan nedenler birbiriyle ilişkili ve çoğunlukla fibromiyalji ve tüm kronik hastalıkların altında tek bir neden yatmaz, yukardakilerin bazıları veya hepsi neden olabilir. Kökendeki nedeni bulmak kolay olmayacaktır, bunun için bir fonksiyonel tıp doktoruna gitmenizi öneririm.