Özel Fizyorad Cerrahi Tıp Merkezi

Ultrason - Doppler

Tüm Batın - Abdomen karın içi bölge demektir. Karın içinde bulunan karaciğer, dalak, safra kesesi ve safra yolları , pankreas, böbrekler, böbrek üstü bezleri, mesane, erkeklerde prostat, kadınlarda rahim ve yumurtalıklar incelenir. Sindirim sistemi sınırlı olarak değerlendirilmektedir.
Karaciğerin büyüklüğü, iç yapısı bu organı genel olarak etkileyen hepatit, siroz, yağlanma gibi durumlar açısından değerlendirilir. Kist ya da kitle var ise bunlar iyi ya da kötü huylu mudur? Sorularına cevap verir..

Safra kesesi ve safra yollarında safra taşları, safra çamuru, safra kesesi iltihabı ve kitleleri araştırılır. Sarılık nedenlerinin araştırılmasında da safra kesesi ve safra yolları ultrasonografisine ihtiyaç duyulmaktadır.

Pankreasın iltihabi hastalıkları , pankreas kitleleri ve kistleri araştırılır.

Dalak büyüklüğü, kist ya da kitle varmı ? Dalak büyük ise büyümeye neden olan hastalıklar araştırılır..

Böbrekler şekil ve büyüklük yönünden değerlendirilir. Diyabet, hipertansiyon, böbrek yetmezliği gibi böbreği bir bütün olarak etkileyen hastalıkların teşhisi, böbrekte ve /veya idrar yollarında taş veya kum olup olmadığına bakılır. Varsa böbrek kistleri, iyi huylu yada kötü huylu böbrek kitleleri değerlendirilir.

Böbrek üstü bezleri kist yada kitle yönünden değerlendirilir..

Mesane içeriği ve gerekli olduğu hallerde kapasitesi değerlendirilir. Bazı durumlarda mesane boşaltıldıktan sonra içinde kalan idrar miktarının hesaplanması gerekebilir..

Erkeklerde prostat boyutu ve iç yapısı kist yada kitle var mı araştırılır. Varsa kist ya da kitlenin idrar çıkarmaya engel teşkil edecek büyüklükte mi değerlendirilir.

Kadınlarda rahim ve yumurtalıkların boyutu kist yada kitle olup olmadığına bakılır. Rahim iltihabi hastalıkları hakkında da bilgi verir..

Bizi Arayın
Yol Tarifi
X
Bize yazın, çevrimiçiyiz!
WhasApp Destek Hattı